Popis
Účinné látky podrobnejšie:
Perna Canaliculus ( novozélandská zelená mušľa)
Kde ju nájdete: Perna Canaliculus sa pestuje na brehoch Nového Zélandu pri Malborough sounds a Hauraki. Morská voda vo farmách, v ktorých sa pestujú mušle, ale aj okolo nich, sú neustále testované na biotoxíny ťažké kovy a baktérie. Kvalita vody je priebežne sledovaná na základe skúšok vykonaných podľa noriem stanovených US Food and Drug Administration, Európskej únie a Novozélandského úradu pre bezpečnosť potravín.
História a objav: História Perna Canaliculus sa spája s pôvodnými obyvateľmi Nového Zélandu -s Maormi. Maorovia žily na brehoch Nového Zélandu a konzumovali Perna Canaliculus v surovom stave. Pre týchto obyvateľov boli takmer neznáme bolesti kĺbov, reuma a artritída , v porovnaní s domorodcami žijúcimi vo vnútri ostrova. V roku 1970 saPerna Canaliculus dostala do popredia vo výskume na liek proti rakovine. Firmy zaoberajúce sa spracovávaním mušlí vyhľadali výskumníkov s cieľom vyskúšať nimi vyrobený ,,mušľový prach“ na liečbu rakoviny. Bohužiaľ, výskumníci boli sklamaní, pretože nenašli liek na rakovinu, ale náhodou našli ,,zázračný liek“. Ukázalo sa, že pacienti, ktorý sa zúčastnili výskumu a popri tom trpeli nejakým problémom pohybového aparátu , hlásili vysoký stupeň zlepšenia. Následne začali študovať už spomínaných obyvateľov Nového Zélandu, Maorov. Vďaka týmto informáciam sa Perna Canaliculus dostala do popredia vedeckého záujmu.
Perna Canaliculus sa pestuje zhruba 2 – 2,5 roka. Za tento čas dorastá do dĺžky 10cm a potom sa pri dôkladne riadenom procese zbiera , následne suší a skladuje v práškovom stave.
Perna Canaliculus sa dnes chová pre najbohatší a najčistejší zdroj GAG!!!
Zloženie Perna Canaliculus: 61% bielkovín, 13% sacharidov, 12% glykosaminglykánov (GAG), 5% tukov (vrátane eicosatetraenoic kyselín), 5% minerálnych látok, 4% vody. Z toho sú OMEGA 3 mastné kysliny , hlavne eicosatetraenoic (ETA), kyselina eikosapentaenová (EPA) a Docosahexaenoic (DHA), ktoré vplývajú na zápalové procesy v kĺboch, a tým aj zmiernenie bolesti.
Minerály: sodík, horčík, vápnik, železo, zinok, meď, draslík, mangán, nikel.
Vitamíny: C, D, E, B12, B1, B2, B3, B6.
Aminokyseliny: metionín, cysteín, asparagín, treonín, glycín, alanín.
Vužitie Perna Canaliculus:
– dokonale sa hodí na zachovanie a udržiavanie flexibility kĺbových chrupaviek a väzov, synoviálnej tekutiny a väčšiny druhov pohybových problémov
na podporu liečby osteoartrózy, artritídy, reumatizmu, dny, osteoporózy
– pre stavbu a podporu regenerácie kĺbovej chrupavky
– ako podpora spojivového tkaniva (väzy ,šľachy)
– má protizápalový účinok
– pri reumatoidnej artritíde
Čo sú to vlastne glykosaminoglykány (GAG)?: Sú to mukopolysachridy. Popri kolagéne tvoria veľkú časť medzibunkovej hmoty v spojivovom tkanive (predovšetkým v chrupavke, väzivách, šľachách a podobne). K významným mukopolysacharidom patrí kyselina hyalurónová (zákl. zložka synoviálnej tekutiny a nachádza sa aj sklovci oka), chondroitinsulfát (v chrupavke), dermatansulfát (v pokožke), keratansulfát, heparín (obsiahnutý v žírnych bunkách). Vznikajú v našom tele zložitou syntézou glukosamínov. Zvyšujú mazanie kĺbov a absorpciu vody do chrupavky. Táto schopnosť ale postupom veku alebo nadmerným zaťažením klesá, a vtedy je veľmi potrebné doplňovať GAG do nášho tela.
Glykosaminoglykány pomáhajú pri:
– stimulácii a produkcii kĺbového mazu a “zahusťujú” ho
– posilňujú platničky chrbtice proti stuhnutosti stavcov
– zúčastňujú sa výstavby chrupaviek kĺbov
– pomáhajú obnovovať zakončenie kostí
– zmierňujú a zabraňujú zápalom a opuchom kĺbov
– pôsobia efektívne pri artróze, artritíde, ischiase
– poskytujú flexibilitu, pevnosť a pružnosť chrupavky
GAG sú schopné viazať veľké množstvo vody a pôsobia ako výplň alebo mazivo pre spojivové tkanivo. Keď dôjde k poškodeniu chrupavky, poklesne množstvo GAG. Tým sa zníži obsah vody v chrupavke, čo je príčinou ďalšieho mechanického poškodzovania kĺbu.
GAG tvorí jadro všetkých spojivových tkanív. Perna Canaliculus podporuje zdravie, pohodlie, pružnosť synoviálnej tekutiny a spojivového tkaniva vrátane kĺbov, väzov, šliach, chrupaviek a medzistavcových platničiek .
Gauitheria Procumbens Leaf Oil ( Gaultheria)
Kde ju nájdete: Gaultéria rastie vo východnej časti Severnej Ameriky.
Zmierňuje bolesť svalov , kĺbov a reumatických ťažkostí. Dodnes je používaná ako tradičná medicína severoamerických Indiánov pri reumatizme.
Picea excelsa Leaf Oil (smrekové ihličky)
Kde ju nájdete: Smreky žijú prirodzene vo vyšších a chladnejších nadmorských výškach , nachádzajú sa vo väčšine Európy , pričom severná hranica je v Arktíde.
Získava sa parnou destiláciou z ihličia, používa sa aj v ľudovom liečiteľstve, pri reumatických problémoch, pridáva sa do masážnych gélov. Výborne prekrvuje pokožku a svaly, a tým prispieva k urýchlenej rekonvalescencii.
Hamamelis Virginiana Extract (hamamel virgínsky)
Kde ju nájdete: Rastie na území Severnej Ameriky.
Výťažky sa používajú v kozmetike pre svoje tonizujúce pôsobenie na pokožku. Výťažky z Hamamelu sa používajú aj na kŕčové žily, tiež ako tradičný ľudový liek proti zápalom resp. majú protizápalový zmierňujúci účinok.
Rosmarinus Officinalis Leaf Oil (rozmarín)
Kde ju nájdete: Patrí k juhoeurópskej kvetine a bežne sa vyskytuje v stredozemnej oblasti. U nás sa iba pestuje .
Rozmarín sa používa na fyzickú regeneráciu po dlhom pracovnom dni resp. športovom výkone. Vo farmácii a v ľudovom liečiteľstve sa používa ako prostriedok, ktorý zvyšuje prekrvenie a utišuje bolesti, najmä svalové, kĺbové a nervové, odstraňuje aj pocit chladu v končatinách a povzbudzuje nervovú činnosť.
Menthol (mentol)
Kde ju nájdete: Pestuje sa v Indii.
V poskytovaní prvej pomoci sa používa ako náhrada ľadu pre jeho chladiace účinky v neprítomnosti vody a elektriny. Používa sa napr. aj pri podvrtnutiach, pri svalových kŕčoch, bolestiach svalov a kĺbov. Poskytuje výrazný chladivý efekt, ktorý sa za pár minút premení na pálenie, zohrieva pokožku, a to v konečnom dôsledku znamená prekrvovanie postihnutých miest.
Eucalyptus globulus Leaf Oil (eukalyptový olej)
Kde ju nájdete: Má svoj domov v Austrálií a východnej časti Indonézie. Dnes však niektoré druhy rastú aj v mnohých ďalších subtropických oblastiach sveta (Španielsko, Portugalsko).
V tradičnej medicíne pôvodných obyvateľov Austrálie sa listy používali v obkladoch na akékoľvek rany alebo zápaly. Má výborné antiseptické účinky, používa sa pri zápaloch. V masážnych olejoch pôsobí veľmi hrejivo a má upokojujúce účinky pri reumatických bolestiach.
Pre koho je teda určená Perna Canaliculus a už spomínané ostatné účinné látky?
Pre všetkých ľudí (hlavne športovcov, ale aj pre seniorov a bežne pracujúcich ľudí), ktorí majú problémy so svojím pohybovým aparátom, ale dbajú oň, chcú si ho udržiavať v 100%-nom stave a pomáhať mu v čo najlepšej a najintenzívnejšej regenerácií.